Parliament / Greater Accra
  
 
 


Parliamentary Seats
Candidate Party Votes
National Democratic Congress NDC 14
New Patriotic Party NPP 8
...


 
 


 
Parliamentary Results in Greater Accra Region
 
 
  PARTY SEATS STATUS SEATS STATUS
Ablekuma Central
 



 
Clement Samuel Crabbe NPP 30,158
Ismail Bawa NDC 28,952
Cornelius Adablah Ind 7,092
Ahmed Ramadan PNC 6,569
Ellis Quaye CPP 1,773
Victor Okuley Nortey NPP N/A
Ablekuma North
 



 
Kwamena Bartels NPP 35,747
Denanyoh Ben Mensah NDC 20,214
Nathaniel Addo NCP 2,559
Ablekuma South
 



 
Theresa Ameley Tagoe NPP 47,644
Ebo Hawkson NDC 42,568
Isaac Ashong Okai CPP 2,275
Samuel Addo Benlee Brown PNC 1,278
Seth Markwei Commodore NCP 1,220
Ada
 



 
Amos Lawerh Buertey NDC 24,317
Apetorgbor Albert Adinortey Ind 4,466
Patrick Nelson Sogbodjor CPP 4,002
Ashaiman
 



 
Franklin W.k. Aheto NDC N/A
Iddrisu Abdel-kareem NPP N/A
Ayawaso Central
 



 
Sheikh Ibrahim Codjoe Quaye NPP 27,794
Said Sinare NDC 27,119
Kwesi Pratt, Jnr. CPP 5,621
Michael Kofi Buami PNC 1,433
Maxwell Apeadu Ind 486
Ayawaso East
 



 
Farouk Braimah NDC 45,605
Yussif Kwame Nkrumah NPP 21,841
Amadu Ibrahim Jebkle PNC 9,669
Abdiel Godly Baba Ali Ind 3,575
Ahmed Nii Nortey NCP 3,397
Alhaji Ibrahim Futa CPP 1,766
Ayawaso West Wuogon
 



 
Rebecca Akweley Adotey NDC 15,089
George Isaac Amoo NPP 14,795
Andrews La-anyane PNC 1,127
Joyce Abla Tamaklo Ind 855
Jane Chinebuah CPP 852
Dade Kotopon
 



 
Sylvester A. Mensah NDC 36,959
Cecilia Eguakun NPP 30,484
Mensa Mac Granaky Quaye Ind 3,919
Christian Randolph Lartey PNC 1,703
Ivor Kobina Greenstreet CPP N/A
Abdul Rashid Boi-nai Ind N/A
Ga North
 



 
Sampson Ottu Darkoh NPP 30,555
Amadu Bukari Sorgho NDC 28,869
Ibrahim Hollison Ind 3,780
Francis Attakpah PNC 1,736
Thomas N. Ward-brew DPP 1,636
Ga South
 



 
Margaret Clarke Kwesie NDC 49,758
Eric Busby Quartey-papafio NPP 19,180
Jesse Nii Adu Commey Randolp CPP 3,092
Daniel Addoquaye Pappoe PNC 2,416
Amekah Kwadzo John GCPP 1,485
Klottey Korle
 



 
David Lamptey NDC 20,485
Tei Okunor Ind 17,205
Gilbert K. Quartey NPP 17,090
Adolf Lutterodt CPP 4,897
Kwame Nyarko Akuffo-mensah Ind 2,173
Buniyamin Mohamed Buniyamin PNC N/A
Ahmed Nii Kpakpo Oti Vanderpu Ind N/A
Kpone Katamanso
 



 
Afieye Ashong NDC 7,901
George T. Noye NPP 2,609
Emmanuel Kweku Sagoe NCP 562
Theophilus Tei Okunor PNC 138
Krowor
 



 
Joshua Alabi NDC 16,445
Samuel Okla Bortei-doku NPP 14,514
Samuel Carter PNC 457
S. C. A. Botchway CPP 445
Yaro Mahama Ind N/A
Ledzokuku
 



 
Nii Adjei-boye Sekan NDC 24,776
Ben Ablorh Annan NPP 15,462
Seth Adjei Sowah CPP 3,858
Mary Bernice Sowah Ind 3,007
Ebenezer William Armah-oblie Ind 2,832
Ningo/Prampram
 



 
Enoch Teye Mensah NDC 15,677
Desmond Nene Quaynor NPP 1,569
Gwendolyn Sara Addo Ind 1,537
Odododiodioo
 



 
Nii Okaidja Adamafio NDC 29,142
S. A. Odoi Sykes NPP 27,097
Samuel Agoe Lantei Lamptey PNC 1,231
Emmanuel Nii Korley Adu Tetteh NCP 641
Nii Noi Nortey CPP 528
Okaikwei North
 



 
Joseph Darko Mensah NPP 34,641
Philip Kwame Agbeyome NDC 33,067
Kwaku Oteng Anane CPP 5,697
Abdullah Nii Armah PNC 3,193
Mohammed Saleh Sinare NCP 474
Okaikwei South
 



 
Nana Akomea NPP 35,284
Agbemor Yeboah Ernest NDC 22,928
Ohene Georgina Ama Adumea CPP 1,723
Kwaku Owiredu PNC 1,474
Corley Clottey Benjamin NCP 1,066
Shai Osudoku
 



 
Michael Afedi Gizo NDC 14,814
Kwame Tetteh-korly Agban NPP 2,319
John Awuku Dziwornu CPP 1,108
Tema East
 



 
Ishmael Ashitey NPP 33,421
Nii Adjei Larbie NDC 29,915
Seth Laryea Tetteh CPP 4,211
Frank Sontim-bour Yendork PNC 1,803
Ishmael Ashietey NDC N/A
Tema West
 



 
Abraham Ossei-aidooh NPP 22,521
Esther Ilan-agbodo Ogbogu NDC 15,511
George Alfred Ackah CPP N/A







Elections 1996: Check Your Constituency
  1. Abetifi
  2. Ablekuma Central
  3. Ablekuma North
  4. Ablekuma South
  5. Abuakwa
  6. Abura/Asebu/Kwamankese
  7. Ada
  8. Adansi Asokwa
  9. Afadjato South
  10. Afigya Kwabre North
  11. Afigya Sekyere East
  12. Afram Plains North
  13. Afram Plains South
  14. Agona East
  15. Agona West
  16. Agotime Ziope
  17. Ahafo Ano North
  18. Ahafo Ano South West
  19. Ahanta West
  20. Ajumako/Enyan/Essiam
  21. Akan
  22. Akatsi South
  23. Akim Oda
  24. Akim Swedru
  25. Akwapim North
  26. Akwatia
  27. Amenfi Central
  28. Amenfi East
  29. Amenfi West
  30. Anlo
  31. Aowin-Suaman
  32. Asante Akim Central
  33. Asante Akim South
  34. Ashaiman
  35. Asikuma Odoben Brakwa
  36. Asokwa East
  37. Asokwa West
  38. Assin North
  39. Assin South
  40. Asunafo North
  41. Asunafo South
  42. Asuogyaman
  43. Asutifi North
  44. Asutifi South
  45. Atebubu North
  46. Atebubu South
  47. Atiwa West
  48. Atwima Kwanwoma
  49. Atwima Mponua
  50. Atwima Nwabiagya South
  51. Awutu Senya West
  52. Ayawaso Central
  53. Ayawaso East
  54. Ayawaso West Wuogon
  55. Ayensuano
  56. Bantama
  57. Bawku Central
  58. Bawku West
  59. Bekwai
  60. Berekum East
  61. Bia West
  62. Biakoye
  63. Bibiani-Anhwiaso Bekwai
  64. Bimbilla
  65. Binduri
  66. Birim North
  67. Bole Bamboi
  68. Bolgatanga Central
  69. Bongo
  70. Bosome-Freho
  71. Bosomtwe
  72. Buem
  73. Builsa North
  74. Builsa South
  75. Bunkpurugu
  76. Cape Coast South
  77. Chereponi
  78. Chiana/Paga
  79. Chogu/Tishigu
  80. Dade Kotopon
  81. Damongo
  82. Dorma Central
  83. Dormaa East
  84. Effia
  85. Effiduase/Asokore
  86. Effutu
  87. Ejisu
  88. Ejura Sekyedumase
  89. Ekumfi
  90. Ellembelle
  91. Evalue-Ajomoro-Gwira
  92. Fanteakwa North
  93. Fomena
  94. Ga North
  95. Ga South
  96. Garu
  97. Gomoa East
  98. Gomoa West
  99. Gukpegu/Sabongida
  100. Gushiegu/Karaga
  101. Ho Central
  102. Ho West
  103. Hohoe
  104. Jaman
  105. Jirapa
  106. Jomoro
  107. Juabeso
  108. Kade
  109. Keta
  110. Ketu North
  111. Ketu South
  112. Kintampo
  113. Klottey Korle
  114. Koforidua
  115. Komenda/Edina Eguafo/Abirem
  116. Kpandai
  117. Kpando
  118. Kpone Katamanso
  119. Krachi
  120. Krowor
  121. Kumawu
  122. Kumbungu
  123. Kwabre
  124. Lambussie-Karni *****
  125. Lawra
  126. Ledzokuku
  127. Lower Manya Krobo
  128. Lower West Akim
  129. Mampong
  130. Manhyia South
  131. Manso Nkwanta
  132. Mfantseman
  133. Mion
  134. Mpraeso
  135. Nabdam
  136. Nadowli North
  137. Nadowli South
  138. Nalerigu/Gambaga
  139. Nanton
  140. Navrongo Central
  141. New Edubiase
  142. New Juaben North
  143. Ningo/Prampram
  144. Nkawkaw
  145. Nkoranza
  146. Nkwanta
  147. North Tongu
  148. Nsuta Kwamang
  149. Obuasi West
  150. Odododiodioo
  151. Odotobri
  152. Offinso North
  153. Offinso South
  154. Okaikwei North
  155. Okaikwei South
  156. Okere
  157. Old Tafo/Suame
  158. Prestea Huni Valley
  159. Saboba
  160. Salaga South
  161. Savelugu
  162. Sawla/Kalba
  163. Sefwi Wiawso
  164. Sekondi
  165. Sene West
  166. Shai Osudoku
  167. Shama
  168. Sissala
  169. South Dayi
  170. South Tongu
  171. Subin
  172. Suhum
  173. Sunyani East
  174. Sunyani West
  175. Takoradi
  176. Talensi
  177. Tano North
  178. Tano South
  179. Tarkwa Nsuaem
  180. Techiman North
  181. Techiman South
  182. Tema East
  183. Tema West
  184. Tolon
  185. Twifo/Hemang/Lower/Denkyira
  186. Upper Denkyira
  187. Upper Manya Krobo
  188. Upper West Akim
  189. Wa Central
  190. Wa East
  191. Walewale
  192. Wassa East
  193. Wenchi East
  194. Wenchi West
  195. Wulensi
  196. Yapei/Kusawgu
  197. Yendi
  198. Yilo Krobo
  199. Zabzugu


Elections 1996: Check Region